D38999/20WF28AC
Mfr.Part #
D38999/20WF28AC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Conesys
Crimp
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
28
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
28
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Contact Size :
IEC Conformance :
Flange
HTS Code :
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WF28AC
Conesys D38999/20WF28AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.The device has 16 pins.
D38999/20WF28AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT