D38999/20WF28AA
Mfr.Part #
D38999/20WF28AA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 28C 26#20, 2#16 PIN RECP
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Conesys
Crimp
Total Number of Contacts :
28
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-28
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Number of Positions :
28
Empty Shell :
yes
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Contact Size :
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Circular
Datasheets
D38999/20WF28AA
Conesys D38999/20WF28AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AA Overview
D38999/20WF28AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT