D38999/20WF28AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF28AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
28
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
28
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WF28AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF28AA Overview
D38999/20WF28AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF28AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF28AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT