D38999/20WF18SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Number of Pins :
18
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
D38999/20WF18SD-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 18 pins are available.
D38999/20WF18SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18SD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT