D38999/20WF18SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF18SB
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Shell Style :
Wall Mount
Shell Size / Insert Arrangement :
19-18
Mounting :
Wall Mount
Subcategory :
Circular Connectors
Less Contact :
No
Polarization :
B
Connector Type :
Circular
Insert Material :
Hard Dielectric
Number of Contacts :
18
Amphenol
Mating Style :
Threaded
Series :
D38999 III
Product Depth (mm) :
36.9
Body Material :
Aluminium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
yes
Tradename :
38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Product Height (mm) :
36.9
Mounting Style :
Panel
RoHS :
Compliant
Gender :
RCP
REACH SVHC :
No SVHC
Body Orientation :
Straight
Product :
Receptacles
Maximum Voltage Rating :
500VDC|400VAC
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
Number of Ports :
1
Number of Terminals :
18
Type :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Brand :
Amphenol Aerospace
AEC Qualified :
No
Shell Size :
19
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Contact Gender :
SKT
Mating Cycle (Cycles) :
500
Service Rating :
M
Termination Method :
Crimp
Termination Style :
Crimp
Termination :
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
14#22D,4#8(Twinax)
Contact Style :
Socket
Current Rating :
5 A, 46 A
Military Standard Series :
Series III
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Sealing :
Meets IP67
Wire Size (AWG) :
Shell Plating :
Cadmium
Number of Positions :
18 Position
Datasheets
D38999/20WF18SB
Circular Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 18 Position Positions Crimp
D38999/20WF18SB Overview
D38999/20WF18SB Features
D38999 III series
D38999/20WF18SB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF18SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER