D38999/20WF18SB
Mfr.Part #
D38999/20WF18SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF18SB
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination Style :
Crimp
Termination :
Crimp
AEC Qualified :
No
Wire Size (AWG) :
(8-10)/(22-28)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN (US) :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shell Size / Insert Arrangement :
19-18
Number of Positions :
18 Position
Termination Method :
Less Contact :
No
Military Standard Series :
Series III
Contact Style :
Socket
RoHS :
Compliant
Shell Style :
Wall Mount
Shielding :
yes
Mating Style :
Threaded
Series :
D38999 III
Polarization :
B
Gender :
RCP
Product Length (mm) :
Body Material :
Aluminium
Body Orientation :
Straight
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size :
19
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Number of Contacts :
18
Shell Plating :
Cadmium
Number of Terminals :
18
Insert Material :
Hard Dielectric
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Amphenol
Product Height (mm) :
36.9
Mounting :
Wall Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Depth (mm) :
36.9
Connector Type :
Circular
Subcategory :
Circular Connectors
Mating Cycle (Cycles) :
500
Sealing :
Meets IP67
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Panel
Contact Size :
14#22D,4#8(Twinax)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
SKT
Body Plating :
Cadmium
Product :
Receptacles
Number of Ports :
1
Current Rating :
5 A, 46 A
Brand :
Amphenol Aerospace
Service Rating :
M
Maximum Voltage Rating :
500VDC|400VAC
Type :
Circular
Tradename :
Datasheets
D38999/20WF18SB
Circular Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes 18 Position Positions Crimp
D38999/20WF18SB Overview
D38999/20WF18SB Features
D38999 III series
D38999/20WF18SB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20WF18SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER