D38999/20WF18PD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF18PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
19-18
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
18
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Published :
2013
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
D38999/20WF18PD-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 18 pins.
D38999/20WF18PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18PD-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT