D38999/20WF18PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
19-18
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
F
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Datasheets
D38999/20WF18PD
D38999/20WF18PD Overview
D38999/20WF18PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF18PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF18PD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER