D38999/20WF18PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2014
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
18
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
D38999/20WF18PC-LC Overview
D38999/20WF18PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18PC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT