D38999/20WF18PC
Mfr.Part #
D38999/20WF18PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
19-18
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Packaging :
Bulk
Color :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
C
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF18PC
D38999/20WF18PC Overview
D38999/20WF18PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF18PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF18PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER