D38999/20WF18PAL
Mfr.Part #
D38999/20WF18PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF18PAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
F
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
18
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WF18PAL
D38999/20WF18PA-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 18 pins are available.
D38999/20WF18PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT