D38999/20WF18PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
yes
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Contacts :
18
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF18PA
D38999/20WF18PA Overview
D38999/20WF18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT