D38999/20WF18BN
Mfr.Part #
D38999/20WF18BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Material :
Copper
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
32.74mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
19-18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
36.9mm
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
18
Pbfree Code :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Female Sockets
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Wall
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Filter Feature :
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF18BN
D38999/20WF18BN Overview
D38999/20WF18BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT