D38999/20WF18BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Depth :
36.9mm
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Shell Size, MIL :
F
Length :
32.74mm
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Number of Contacts :
18
Mount :
Wall
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Published :
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WF18BN
D38999/20WF18BN Overview
D38999/20WF18BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT