D38999/20WF18BC
Mfr.Part #
D38999/20WF18BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
DIN Conformance :
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Contacts :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
19-18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
2009
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WF18BC
D38999/20WF18BC Overview
D38999/20WF18BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT