D38999/20WF18BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shell Size, MIL :
F
Published :
2006
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
19-18
Number of Pins :
18
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WF18BA
D38999/20WF18BA Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 18 pins.
D38999/20WF18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT