D38999/20WF18BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF18BA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
19-18
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
18
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Number of Pins :
18
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WF18BA
D38999/20WF18BA Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 18 pins.
D38999/20WF18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT