D38999/20WF18BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Published :
2006
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
19-18
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
18
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WF18BA
D38999/20WF18BA Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 18 pins.
D38999/20WF18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT