D38999/20WF18BA
Mfr.Part #
D38999/20WF18BA
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
3
In Stock :
3
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-18
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
18
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
18
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WF18BA
D38999/20WF18BA Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 18 pins.
D38999/20WF18BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT