D38999/20WF18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
F
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Number of Contacts :
18
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
19-18
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
Copper
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WF18AA
D38999/20WF18AA Overview
D38999/20WF18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT