D38999/20WF18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF18AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Published :
2006
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
19-18
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Contacts :
18
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF18AA
D38999/20WF18AA Overview
D38999/20WF18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF18AA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT