D38999/20WF11SN
Mfr.Part #
D38999/20WF11SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
11
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
19-11
Total Number of Contacts :
11
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Contact Quantities :
Shell Size, MIL :
F
Option :
GENERAL PURPOSE
Depth :
36.9mm
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Length :
32.74mm
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WF11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11SN Overview
D38999/20WF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER