D38999/20WF11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Contact Size :
16
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
36.9mm
Shell Size - Insert :
19-11
Length :
32.74mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Published :
2006
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Quantities :
11
Number of Positions :
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Socket
Shell Size, MIL :
F
Datasheets
D38999/20WF11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11SN Overview
D38999/20WF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER