D38999/20WF11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Contact Size :
16
IEC Conformance :
No
Length :
32.74mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
19-11
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Published :
2006
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
11
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Depth :
36.9mm
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Quantities :
11
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded