D38999/20WF11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
32.74mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Socket
Contact Quantities :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
19-11
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Depth :
36.9mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WF11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11SN Overview
D38999/20WF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER