D38999/20WF11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SN
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Length :
32.74mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Depth :
36.9mm
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Contact Style :
Socket
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
11
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
19-11
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Quantities :
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WF11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WF11SN Overview
D38999/20WF11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER