D38999/20WF11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
F
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WF11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded