D38999/20WF11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Total Number of Contacts :
11
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
No
Published :
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
F
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WF11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11SE Overview
D38999/20WF11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER