D38999/20WF11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
F
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WF11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11SE Overview
D38999/20WF11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER