D38999/20WF11SE
Mfr.Part #
D38999/20WF11SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Filter Feature :
No
Orientation :
E
Pbfree Code :
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WF11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11SE Overview
D38999/20WF11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER