D38999/20WF11SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
F
IEC Conformance :
Orientation :
E
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Empty Shell :
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Current Rating :
13A
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF11SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WF11SE Overview
D38999/20WF11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER