D38999/20WF11SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Orientation :
D
Number of Pins :
11
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WF11SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11SD-LC Overview
D38999/20WF11SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT