D38999/20WF11SD
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11SD Overview
D38999/20WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER