D38999/20WF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
F
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11SD Overview
D38999/20WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER