D38999/20WF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11SD Overview
D38999/20WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER