D38999/20WF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
F
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11SD Overview
D38999/20WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER