D38999/20WF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
F
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded