D38999/20WF11SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
F
Current Rating :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WF11SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WF11SD Overview
D38999/20WF11SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER