D38999/20WF11SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
F
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Type :
For Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF11SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11SC-LC Overview
D38999/20WF11SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT