D38999/20WF11SC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 11C 11#16 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
19-11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Conesys D38999/20WF11SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WF11SC-LC Overview
D38999/20WF11SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT