D38999/20WF11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
11
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WF11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11SC Overview
D38999/20WF11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER