D38999/20WF11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WF11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11SC Overview
D38999/20WF11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER