D38999/20WF11SC
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Color :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
No
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
Contact Style :
Socket
Termination :
F
Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WF11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11SC Overview
D38999/20WF11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER