D38999/20WF11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
11
Total Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WF11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded