D38999/20WF11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
19-11
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WF11SC
Conesys D38999/20WF11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WF11SC Overview
D38999/20WF11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER