D38999/20WF11SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WF11SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF11SBL Overview
D38999/20WF11SBL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SBL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SBL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT