D38999/20WF11SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WF11SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF11SBL Overview
D38999/20WF11SBL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SBL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SBL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT