D38999/20WF11SBL
Mfr.Part #
D38999/20WF11SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
Flange
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
F
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Size :
16
Panel Mount
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WF11SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WF11SBL Overview
D38999/20WF11SBL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WF11SBL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WF11SBL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT