D38999/20WF11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WF11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WF11SB
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Depth :
36.9mm
Length :
32.74mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Voltage - Rated :
1.25kV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Wall
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Current Rating :
13A
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
19-11
Published :
2011
JESD-609 Code :
e4
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
D38999/20WF11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11SB Overview
D38999/20WF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER