D38999/20WF11SB
Mfr.Part #
D38999/20WF11SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WF11SB
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Length :
32.74mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Published :
2011
Mount :
Wall
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Depth :
36.9mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Orientation :
B
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
19-11
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
1.25kV
11
Total Number of Contacts :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Datasheets
D38999/20WF11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WF11SB Overview
D38999/20WF11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WF11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WF11SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER